איך לאלף גור כלבים: ציר הזמן של כל השלבים

February 04 2023doritr

אילוף גור כלבים יכול להיות חתיכת אתגר, אין על זה ויכוח, אבל הם כל כך כובשי לבבות שאנחנו נסלח להם על הכול. התהליך מעט מורכב, אבל זה בהחלט שווה את המאמץ, במיוחד אם הגור שלכם (כמצופה ממנו) מפזר פיפי בכל פינה בבית, מכרסם ריהוט, נעליים ושלל צרות אחרות.

דבר ראשון, חשוב לדעת כי אילוף הגור בשלב מוקדם יעזור ליצור בסיס חזק למערכת יחסים אשר מושתתת על אמון. המפתח הוא להתחיל בקטן, על ידי הצגת פקודות בסיסיות כמו ‘שב’ או ‘בוא’. ברגע שהגור מבצע את הפקודות האלה, אפשר לעבור לתרגילים מורכבים יותר. באופן כללי, השלבים של אילוף כלבים מתבצעים לפי ציר הזמנים הבא:

  • גיל 8 עד 16 שבועות – זהו שלב הגדילה הראשוני של הכלב, במהלכו הוא מתרגל לסביבה שלו, לרעשים, מראות שונים, ריחות וכו’. מומלץ להמתין עם האילוף, שכן בשלב זה הגור עדיין לומד את סביבתו.
  • 16 שבועות עד חצי שנה – בשלב זה, הכלב כבר אמור לדעת להגיב לבעליו ולציית לפקודות, וברוב המקרים הכלב כבר מתחיל ללמוד כיצד לשלוט במתן שתן.
  • גיל שנה ומעלה – בשלב הזה, הכלב כבר אמור להיותך ממושמע ומסוגל לשלוט בדחפיו. גם אם הוא מאוד נלהב ממשחק או ממשהו אחר, הוא אמור לציית לבעלים שלו.

על מה נשען אילוף כלבים?

בסופו של דבר, העוגן של אילוף כלבים בפנסיון או בכל מקום אחר הוא – חיזוקים חיוביים שניתנים בצורה נכונה. כמו כן, חשוב גם להיות עקביים עם האילוף ולוודא שהכלב לא מתוסכל מדי במהלך האימונים השונים. עם סבלנות ועקביות, בהחלט אפשר להביא את הכלב למצב בו הוא או היא מצייתים לכל הוראה.

שימוש בחיזוקים חיוביים עם הכלב, הוא בעצם מה שעוזר לכלב להבין אילו התנהגויות צפויות ממנו. בתוך כך, החיזוק החיובי מעודד את הכלב לחזור על פעולות שונות. יחד עם זאת, חשוב לאלף את הכלב בצורה כזאת, שהכלב יידע לבצע פעולות גם ללא מתן חיזוקים אלו. לכן, במהלך האילוף, נותנים לכלב חיזוקים ולפעמים גם מחסירים את החיזוק לאחר ביצוע פעולה.

מה לא לעשות במהלך אילוף כלבים?

  • חוסר עקביות – חוסר עקביות מובילה לבלבול ותסכול לא רק אצל הכלב, אלא גם אצל הבעלים.
  • שינוי מלל ההוראות – חשוב להקפיד תמיד על אותו מלל הכלול בהוראות כדי למנוע בלבול. עם הזמן, הכלב יכיר את המילים ויישמע להן.
  • פינוקים משמינים והרבה מהם – פשוט אל! ידוע, מאוד חשוב לכולנו לשמח את הכלב, אבל עדיף להשתמש בחטיפים קטנים ולא שומניים מאוד (ביסקויט יכול להיות רעיון טוב).
  • עונש פיזי – אלא אם הבעלים רוצים כלב שישמח לברוח ממנו בהזדמנות הראשונה, לא משתמשים בעונש פיזי ולא צועקים. סמכותיות היא מילת המפתח, מה שנקרא כריזמה שקטה.

כל עוד מקפידים על סט הוראות עקבי, תקין וקל לביצוע, הכלבים בד”כ לומדים מאוד מהר כיצד להישמע לבעליהם. אם יש צורך באילוף מורכב יותר, יהיה מומלץ מאוד לפנות לפנסיון כלבים המתמחה באילופם בצורה הנכונה.

Share: