בחירת מצבה – שאלות ותשובות

February 10 2023doritr

בעוד שזהו אחד מאותם רגעים שכל כך קשים מנשוא בחיים, עדיין חשוב לעצור ולברר את כל המידע לפני שבוחרים מצבה. המצבה תהיה העדות האחרונה לאותו אדם אהוב שנפטר, וככזאת, היא צריכה להיראות לפי בקשת המשפחה או המכרים של הנפטר. הנה כמה שאלות ותשובות שחשוב לשאול לפני הקמת מצבה.

בראש ובראשונה, חשוב להבין באיזה שלב יש להקים את המצבה. לפי ההלכה היהודית, רבים יופתעו לגלות שאין מועד מוגדר להקמתן של מצבות. עם זאת, רוב האנשים בוחרים שלא להקים את המצבה במהלך 30 הימים הראשונים לפטירת האדם. זאת, כדי לאפשר לאנשים להתאבל על האדם שנפטר. כמו כן, חשוב לשאול את כל השאלות הבאות:

שאלה תשובה
ישנן הגבלות עיצוב מצבות? לפי ההלכה היהודית, לא קיימות מגבלות כלשהן על עיצוב מצבה. יחד עם זאת, בבתי העלמין השונים כן עשויות להיות הגבלות. בין אם הקבורה מתבצעת בכל עיר, בררו לגבי הגבלות עיצוב מצבות בראשון לציון או בכל עיר אחרת.
באילו אבנים ניתן להשתמש בבניית מצבות?  

ניתן להשתמש באגני גלילית, גרניט, בזלת, שיש מסוגים רבים, עצמון, אבן יפתח, אבנים ירושלמיות ועוד.

כמה עולות מצבות ובמה תלוי המחיר?  

בניית מצבה יכולה לעלות בין כ-3,000 ₪ ל-15,000 ₪ ומעלה. המחיר יהיה מושפע מסוג האבנים וסוג העיצוב שישמש בבנייתה.

האם ניתן לתקן מצבות?  

אכן כן, ישנו שירות הניתן על ידי קבלני מצבות, שמאפשר תיקון מצבות, שיפוץ מצבות, חידוש, ניקיון ועוד.

האם יש כיתוב חובה על מצבות?  

באופן כללי, ניתן לכתוב על מצבות את רוב המלל שאנשים מעוניינים לכתוב באופן חופשי (למעט הגבלות פוטנציאליות בבתי העלמין). עם זאת, חובה לכתוב את ראשי התיבות פ”נ, משמע “פה נקבר”. כמו כן, לפי התקנים בבתי העלמין, בד”כ חובה לסיים את כיתוב המצבה עם האותיות ת.נ.צ.ב.ה.

האם ניתן להוסיף דקורציה למצבה?  

נהוג להוסיף אגרטלים של פרחים, עציצים, “בתים” קטנים שמשמשים כדי להגן על נרות נשמה ועוד.

האם בית העלמין יתחזק את המצבה?  

לא, רוב בתי העלמין בארץ אינם מציעים את שירות תחזוקת וניקיון המצבה. לכן חשוב לברר מול חברות ניקוי מצבות, תחזוקה, שיפוץ וכן הלאה.

כיצד מזמינים בניית מצבות?  

ניתן ליצור קשר עם בית העלמין, מה שבתורו יזכה ברשימה של קבלנים לבניית מצבות. כמו כן, אפשר ליצור קשר באופן פרטי עם קבלן עיצוב ובניית מצבות, אבל חשוב לוודא ברשם (פנקס) הקבלנים הישראלי כי אותו קבלן רשום ואינו מוקפא. מוקפא, משמע לא רשאי מבחינה חוקית לעבוד בתחום ברגע נתון.

כמה זמן לוקח לבנות מצבה?  

ברוב המקרים, נהוג לבנות את המצבה במהלך 30 הימים הראשונים לפטירת האדם. עם זאת, אם יש דרישות מיוחדות או בהילות מסוימת, ניתן לבנות מצבות בזמנים קצרים יותר.

מדוע מניחים אבנים על מצבות?  

עושים זאת כדי לכבד את המת, שכן האבנים מסמלות את העובדה שהקבר זוכה לביקור תדיר ע”י קרובי הנפטר ומכריו.

Share: