אסתמה של העור – מגרד, אדמומי ומחוספס

February 20 2023doritr

השם הרפואי של אסתמה של העור הוא “אטופיק דרמטיטיס” מה שמאופיין כמצב עור כרוני ומגרד המשפיע על ילדים ומבוגרים כאחד. עם זאת, המחלה לרוב תהיה שכיחה יותר בקרב ילדים וכן תינוקות. מה עושים, כיצד מזהים את המחלה ומהם הטיפולים המומלצים? הנה המידע.

אסתמה של העור מאופיינת בכתמים אדומים ודלקתיים על העור, גרד ואי נוחות משמעותית. הכתמים האלו יכולים להיות מאוד לא נוחים, בלשון המעטה, ולעיתים אותם הכתמים הופכים לשלפוחיות אשר מגירות נוזלים דלקתיים. בתוך כך, אפשרויות הטיפול משתנות בהתאם לחומרת הסימפטומים ובהתאם לסוגי הטריגרים שמובילים להחמרת התסמינים אצל המטופלים.

זיהוי הטריגרים המובילים לאסתמה של העור

חשוב לציין, שלא תמיד ניתן לאתר את הטריגרים המדויקים להתפתחות הבעיה. לכן, יהיה חשוב לנסות כמה טיפולים שונים עד מציאת הטיפול הנכון. בין הטיפולים, ניתן למצוא פתרונות באמצעות משחות וקרמים, אבל גם באמצעות תרופות שונות. כמו כן, בימינו קיים אפילו טיפול ביולוגי וכן טיפול באמצעות פוטו-תרפיה.

הטריגרים שמובילים להתפתחות אסטמה של העור, אותם צריך לנהל בצורה נכונה. בין אם מזהים את המקור להתפתחות הבעיה או לא, חשוב לשמר אורח חיים מסוים שנחשב בריא. למשל, מומלץ לשהות כמה שיותר במקומות בהם אחוזי הלחות גבוהים (כמו אזור מישור החוף ואזור השרון). כמו כן, מומלץ לאזן נכון את התזונה.

תזונה וניהול תסמיני אטופיק דרמטיטיס

פירות וירקות טריים, כמו גם דגנים מלאים ומזונות עשירים בחלבון – יכולים לעזור להפחית את הדלקות השונות בגוף. עם זאת, פירות הדר יכולים להוביל להחמרת הסימפטומים. כמו כן, חשוב לדעת שחלק מהאנשים בוחרים לצרוך חומצות שומן אומגה 3 המצויות בדגים כמו סלמון, סרדינים ועוד.

באופן כללי, הימנעות ממזונות מעובדים יכולה לעזור לשמור על הסימפטומים תחת שליטה מסוימת. בשלב הראשון, כדאי להימנע ולקזז מהתפריט את כל המזונות אשר מכילים שומנים לא בריאים. מצד שני, שומן איכותי כן נדרש כדי לשמר את הלחות של עור הגוף. את השומן הבריא אפשר לקבל מאגוזים, שמנים טבעיים ועוד.

אלרגיות ואסתמה של העור

לפי לא מעט מחקרים בנושא, מסתמן שאכן יש קשר בין אלרגיות לאטופיק דרמטיטיס. בתוך כך, מחקרים מסוימים מראים כי אנשים עם אלרגיות נוטים יותר לפתח אסתמה של העור, מכיוון שמערכת החיסון שלהם תגובתית יתר על המידה ורגישה לגורמים סביבתיים שונים. וזה מה שמוביל לדלקת בעור, גרד בגוף, אדמומיות וכולי.

לאנשים רבים עם אטופיק דרמטיטיס יש היסטוריה משפחתית של אלרגיות או אסטמה, ככה שחשוב להיות מודעים לכל אלרגיה שעשויה להיות נוכחת, כדי שניתן יהיה לבצע שינויים באורח החיים בהתאם. חשוב לציין, גורמים כמו קרדית האבק, פרוות חיות מחמד ולחץ (סטרס) בהחלט יכולים להוביל לתגובות אלרגניות.

מאמר זה אינו מהווה חלופה לטיפול רפואי, אם חוששים מפני אסתמה של העור, חשוב לקבוע תור אצל רופא המשפחה ולקבל הפנייה לרופא עור.

Share: